Proč je tuhá kosmetika tak skvělá?

Když se řekne tuhá kosmetika, mnoho lidí si nejspíš vybaví školní umývárny a nevábně vyhlížející kostku mýdla v síťce. Dnes se na tuhou kosmetiku naštěstí díváme jinak. Nejen ti, kdo vyznávají trend zero waste, si tuhé šampony a deodoranty oblíbili. Objevte hlavní výhody tuhé kosmetiky i vy a užijte si všechny její benefity od finanční úspory po šetrnost k přírodě.

Co je tuhá kosmetika?

Tuhá kosmetika je alternativou k tradiční tekuté kosmetice. Je to druh kosmetiky, na jejíž výrobu byly použity čisté přísady v práškové formě nebo přirozeně bezvodé přísady jako jsou másla, oleje a vosky. Podle toho se tuhá kosmetika dělí na dvě kategorie:

 1. Prášková forma: sypká nebo slisovaná do tablet, často zpracovaná za studena, používá se zpravidla na produkty sloužící k čištění a vstřebávání (suchý šampon, čistič obličeje apod.) – např. zubní pasta v prášku nebo v tabletách.
 2. Tyčinková forma: nejpoužívanější, získává se zpravidla horkým procesem, lze ji použít k čištění a změkčování (šamponová tyčinka, masážní tyčinka apod.)

V tuhé podobě dnes najdete nejen pečující a čisticí kosmetiku, ale klidně i tu dekorativní. V nabídce obchodů najdete tuhé šampony, tuhé deodoranty, a dokonce i zubní pasty. Vyberou si nejen dámy, ale i pánové. Takový tuhý šampon s kondicionérem je skladné i praktické řešení na cesty, kterého se už nebudete chtít vzdát.

287572339_1939536122898464_6952362340787493013_n

Tuhé výrobky, šampony, kondicionéry a opalovací krémy, společnosti Attitude jsou velmi kvalitní a šetrné k přírodě

Výhody tuhé kosmetiky

 • Méně odpadu: Plastové obaly, ze kterých jste pracně dolovali poslední zbytky, nahrazují obaly recyklovatelné a kompostovatelné (např. papírové a kovové znovupoužitelné krabičky nebo pouzdra s technologií Dry-Through™).
 • Méně chemie: Máte po sprcháči pravidelně vysušenou pokožku? Vadí vám všechny ty chemické vůně? Trápí vás dlouhodobě lupy? Tuhá kosmetika je odpověď! Na výrobu tuhé kosmetiky se používají zpravidla přírodní ingredience (éterické oleje, vosky či výtažky z bylinek) bez parabenů a jiné chemie, která je mnohdy zodpovědná za svědění pokožky, vyrážky, lupy a další nepříjemnosti. Vaše pokožka konečně dostane maximálně šetrnou péči, kterou si zaslouží.
 • Šetrnost k přírodě: Sáhnete-li po tuhé přírodní kosmetice, nemusí se bát, že byste jejím používáním v přírodě zanechali nerozložitelnou ekologickou stopu. Tak hurá do lesů!
 • Skladnost: Už žádné přelévání šamponu do menší lahvičky kvůli letištním pravidlům. Jednoduše si odkrojíte tolik tuhého šamponu, kolik potřebujete. A právě díky absenci plastového obalu je tuhá kosmetika lehčí a skladnější v zavazadle.
 • Finanční úspora: I když tuhá kosmetika může stát více, spotřebujete ji pomaleji. Produkty neobsahují vodu, tudíž jsou koncentrovanější a vy ve výsledku ušetříte.
 • Praktičnost: Vylitý šampon v kufru je minulostí. To se vám s tuhým šamponem nestane. Tuhé mýdlo také skvěle poslouží jako vůně do skříně nebo zásuvky.

Nádherně barvy a vůně: Dnešní tuhá mýdla a tuhé šampony dávno nemají podobu žluté mazlavé kostky. Výrobci jim někdy dávají opravdu pěknou podobu. Vykrajují do nich ornamenty, zdobí je sušenými květy apod.

soap-gc03546410_1280

Dnešní tuhá mýdla nejen skvěle plní svou funkci, ale ještě krásně vypadají.

Mýty kolem tuhé kosmetiky

Tuhá kosmetika nepění

To už dávno neplatí. Kvalitní tuhá kosmetika v kvalitním obalu obohatí vaši koupel či sprchu o voňavou pěnu stejně jako tekutá kosmetika.

Tuhá kosmetika dlouho nevydrží

To už také dávno neplatí. Je fakt, že tuhá mýdla byla dříve hodně blemcavá a většina mýdla se přilepila k umyvadlu. To už je naštěstí minulost. Tuhá kosmetika na rozdíl od konvenční tekuté neobsahuje vodu, proto jsou tyto produkty vysoce koncentrované a déle vydrží.

Tuhá kosmetika vysušuje

Tohle je pravda tak napůl. Platí to totiž hlavně pro levná mýdla z drogerie, která jsou plná chemie a mohou způsobit podráždění pokožky, alergii i kožní problémy. Pokud investujete do kvalitní přírodní tuhé kosmetiky, vysušení pokožky se rozhodně neobávejte. Hlavními složkami přírodní tuhé kosmetiky bývají přírodní oleje, bylinky, bambucké máslo nebo třeba 100% přírodní esenciální oleje. Ty naopak vaši pokožku krásně vyživí.

Druhy tuhé kosmetiky

V tuhé podobě jde dnes vyrobit téměř kterýkoli kosmetický produkt, což je skvělé hned z několika důvodů. Ať už pojedete na dovolenou nebo se rozhodnete zdolat Pacifickou hřebenovku, nemusíte si odpírat voňavou a kvalitní péči o tělo. Nádherně voní, krásně pění a plní úplně stejnou funkci jako běžnější tekutá kosmetika.

Jaká tuhá kosmetika se dnes vyrábí:

A mnoho mnoho dalších produktů.

vbvnvnvn

Tuhá mýdla jsou jen špička ledovce. Obohaťte svou poličku o tuhé šampony, kondicionéry a další produkty.

Co je to šampuk?

Možná jste se někdy setkali s výrazem „šampuk“, což je vlastně tuhý šampon kompletně zbavený vody. Díky tomu oplývá skvělými vlastnostmi jako třeba bohaté pěnění, dlouhá výdrž či skladnost. Tou největší výhodou šampuku je ale jeho schopnost detoxikovat vlasy a vlasovou pokožku. Z vlasů postupně odbourá nánosy chemických složek jako jsou parabeny a silikony, které se na pokožce hlavy roky držely. Vlasy budou už po pár použitích viditelně zdravější a lesklejší.

A jak tuhý šampon používat? Jednoduše jako mýdlo:

 1. Vlasy nejdříve namočte.
 2. Po mokrých vlasech tuhým šamponem několikrát přejeďte.
 3. Pokožku hlavy jemně masírujte prsty, čímž tuhý šampon lépe zapracujete do vlasů a vytvoříte tak bohatou pěnu.
 4. Pak už vlasy jen opláchněte vodou a máte hotovo.

Snímek obrazovky 2023-07-28 v 19.46.50

Jak skladovat tuhou kosmetiku

Tuhou kosmetiku je nejlepší skladovat na suchém, chladném místě bez přímého slunečního světla. Produkt by měl před dalším použitím perfektně vyschnout. Nejlepší proto bude, když si pořídíte kvalitní pouzdro, ve kterém tuhá kosmetika vyschne, nebo bude mít alespoň otvor pro odpaření vody. Příkladem mohou být krabičky od francouzské firmy EKOBO nebo sáčky Matador se speciální technologií.

Matador_Flatpak_SoapBarCase_charcoal_18_1920x1920_1

Sáček Matador se speciální technologií Dry Through, ve které vlhká kosmetika sama vyschne.

Tuhá kosmetika nemá chybu

A to vážně. Jen těžko byste hledali nevýhody tuhé kosmetiky. Snad jen vyšší pořizovací náklady, které se vám ale vrátí dlouhou výdrží produktu. Tuhá mýdla, tuhé šampony a další kosmetika v tuhé podobě jsou navíc skvělým dárkem. Obdarovaní určitě ocení fakt, že jste jim darovali něco netradičního a kvalitního, a neodbyli jste gratulaci konvenčním kosmetikou z drogerie.